Na pridávanie projektov do Participatívneho rozpočtu ostáva posledný týždeň !

Posledný týždeň ostáva obyvateľom Sídliska KVP na predkladanie návrhov, ktorými môžu zlepšiť verejné priestranstvo, a tak aj samotný život vo svojom okolí. Pre pilotný ročník vyčlenilo miestne zastupiteľstvo sumu 20 000 eur. Návrhy je možné podávať v dvoch kategóriách. O tom, ktorý projekt sa v budúcom roku zrealizuje rozhodnú samotní obyvatelia sídliska.

„Je to veľmi jednoduché, základ je mať nápad na zmenu. Môže ísť napríklad o vybudovanie dažďovej záhrady, usporiadanie nového podujatia, vybudovanie oddychovej zóny alebo jednoducho niečoho, čo tu ešte nemáme. Verím, že KVP-čkári využijú túto možnosť a zapoja sa. Je to skvelý spôsob ako môžu ovplyvniť dianie okolo seba a doplniť prostredie v ktorom žijú o to, čo im tam chýba. S realizáciou im radi pomôžeme“. Uviedol starosta MČ Ladislav Lörinc s tým, že v prípade nejasností sa môžu ľudia obrátiť na miestny úrad, ktorý im pomôže aj s vyplnením formulára.

Peniaze sa budú rozdeľovať medzi päť občianskych projektov, pričom každý bude dotovaný sumou 2000 eur. Druhou kategóriou sú zadania, ktoré zrealizuje samospráva na základe podnetov od občanov s nákladmi do 5000 eur. Pridať svoj návrh môže každý, a to prostredníctvom stránky – sidliskokvp.hlasobcanov.sk. Online formulár je k dispozícií do konca augusta.

Časť informačnej kampane ovplyvnila pandémia. Plánované verejné stretnutia sa z dôvodu epidemiologických opatrení zrušili. Po ich uvoľnení však vyšli miestni poslanci aj zamestnanci úradu na frekventované miesta sídliska a obyvateľom osobne vysvetľovali, čo je participatívny rozpočet, ako v praxi funguje, ale poskytli i návod na to, ako správne prihlásiť svoj nápad.

„Okrem sociálnej sieti, občasníka KVaPka a citylightov sú stretnutia s občanmi vhodným nástrojom šírenia myšlienok participatívneho rozpočtu, významného prvku rozvoja miestnej demokracie. Obyvatelia majú možnosť pochopiť celý proces aj prostredníctvom príkladov z miest, kde už participatívny rozpočet zaviedli. Mnoho občanov ocenilo osobný prístup pre ozrejmenie vzniku a významu tohto projektu,“ vysvetlil miestny poslanec Marián Horenský. Dodal, že s ďalšími poslancami ho budú v uliciach sídliska prezentovať aj v priebehu budúceho týždňa.

Po uplynutí lehoty na pridávanie projektov dôjde k ich posúdeniu, nasledovať bude verejná prezentácia a na prelome mesiacov september/október sa spustí hlasovanie.

Fotogaléria

Dokumenty na stiahnutie

Kontakt

Miestny úrad mestskej časti
Košice-Sídlisko KVP
Trieda KVP 1
040 23 Košice

IČO : 00691089

Telefón:  055 / 789 06 10
Fax:        055 / 789 06 33
Mobil:     0948 780 224